Wydarzenia

Murmańsk i Nordkapp 4×4 2022

Lubisz prawdziwy off-road? Karelia jest dobrym miejscem do takich praktyk. Dotrzemy do Murmańska i nad Morza Białe i Barentsa, a potem na Nordkapp! Zapraszamy na przygodę życia – jedź z nami do Arktyki i zobacz to czego na żywo prawie nikt w Polsce nie widział.
Wyprawa do Murmańska- przez Półwysep Kolski,
przepiękną i dziką krainę zwaną Karelią w której jest więcej jezior niż lądu, wybrzeża Morza Białego i Morza Barentsa, tajgę i tundrę. Pojedziemy terenami, którymi jeżdżą tylko off-roadowcy i myśliwi, będziemy nocować na dziko nad brzegami jezior i mórz, przekroczymy krąg polarny. Dotrzemy do Arktyki – do Murmańska. Zapraszamy Was na off-roadową przygodę w najdzikszych terenach Europy. Zrobimy to w okresie, kiedy nie będzie wcale łatwo – będzie mokro i ciężko, ale przecież o to chodzi!

Karelia – Karelia położona jest w północnej Europie, między Morzem Białym a Finlandią, na północnym zachodzie europejskiej części Rosji, na wschodzie obszaru określanego niekiedy jako Międzymorze Fińsko-Karelskie. Na zachodzie Karelia posiada 723 km. granicę z Finlandią. Wewnątrz Federacji Rosyjskiej kraj graniczy na południu z obwodem leningradzkim i obwodem wołogodzkim, na północy z obwodem murmańskim, zaś na wschodzie z obwodem archangielskim.

Część granic Karelii stanowią zbiorniki wodne: na wschodzie kraju znajduje się Morze Białe (linia brzegowa w Karelii ma 630 km długości), na południu – Jezioro Ładoga i Jezioro Onega. Rozciągłość kraju z północy na południe wynosi 660 km, a ze wschodu na zachód – 424 km. Historycznie Karelia obejmowała nieco większe terytorium, poza powierzchnią obecnej republiki składały się na nie także pewne obszary wchodzące obecnie w skład Finlandii i Rosji właściwej, a południowy skrawek kraju, zwany Przesmykiem Karelskim sięgał Morza Bałtyckiego. Przez ziemie Karelii przepływa około 27 tysięcy rzek i strumieni. Zdecydowana większość wód wpada do Morza Białego.

Murmańsk – nasz symboliczny cel – to miasto założone w 1916 r. jako Romanow na Murmanie (ros. Романов-на-Мурмане). Nazwa ta została nadana na cześć dynastii Romanowów, „Murman” to starorosyjska nazwa ziem położonych nad Morzem Barentsa W 1917 r. po rewolucji lutowej, nazwę miasta zmieniono na Murmańsk. W latach 1918-1920 miasto znalazło się we władaniu aliantów zachodnich, którzy tamtędy przybyli „Białym” z pomocą. W tym okresie w rejonie miasta walczyły z bolszewikami polskie oddziały tzw. Murmańczyków, ewakuowane w połowie 1919.

W ramach umowy podpisanej z III Rzeszą w roku 1940 Murmańsk stał się bazą dla niemieckich ubotów w ich drodze na Morze Norweskie lub Pacyfik. Rosjanie udostępnili swój port Niemcom w o wiele większym zakresie niż to robili potem wobec aliantów zachodnich. Kriegsmarine mogła być pewna, że znajdzie tu schronienie i przyjazne doki. Wiele lodołamaczy sowieckich pomagało się przebić niemieckim okrętom w ich drodze na Pacyfik. Po 22 czerwca 1941, Murmańsk był miejscem, do którego docierały alianckie konwoje z pomocą. Podczas zimnej wojny Murmańsk był bazą sowieckich atomowych okrętów podwodnych, nosicieli ładunków jądrowych. Dziś jest portem macierzystym Rosyjskiej Floty Północnej. /wikipedia.org/

Więcej na https://www.bezdroza4x4.pl/wyprawa/murmansk-nordkapp-4×4/